Şafak Sezer Hakkında...

Şafak SEZER, 10 Ekim 1970 Ankara doğumludur.

Ailesinin soyu Horasan'a kadar dayanan Şafak SEZER, babası Polat SEZER'in Horasan'dan Erzincan'a göç edip oradan da Ankara'da Çinçin Bağları'na yerleşmesine kadar uzanıyor. Annesi ise Kars doğumlu olan Şafak SEZER, 6 çocuklu bir ailenin en küçük ferdidir. 11 yaşında eğitim hayatına devam edemediği noktadan 1989 yılında tiyatroya başlamasına kadar gelen zaman diliminde camcılık, eczacılık, tezgahtarlık ve işportacılık yaparak bu tür meslekler ile para kazanmaya ve hayatını idame ettirmeye çalışmıştır. İlk ismi Erol olan Şafak SEZER, 1989 yılında amatör ligde Gençlerbirliği Spor Kulübü'nde top oynarken, bir futbol müsabakasında şans eseri Ankara Halk Oyuncuları Topluluğu tiyatrocularıyla tanışıyor.

 

1989 yılında Ankara Halk Oyuncuları Topluluğu tiyatrocularının ''Hadi gel sen de bizimle oyna'' diyerek sahneye çıkarttıkları Şafak SEZER, Haldun TANER'in "Eşeğin Gölgesi" adlı Müzikal Kabare oyununda Bahadır TOKMAK, Mehmet KARAGÖL ve Kemal KURUÇAY ile birlikte ilk sahne deneyimini yaşamıştır. 6 ay gibi bir sürede Ankara Halk Oyuncuları Topluluğu ile sahneye çıkan Şafak SEZER, daha önce yine aynı tiyatroda çalışıp oradan ayrılan Faruk GÜVENÇ'in "İleride bir tiyatro kuracağım ve senide yanıma alacağım çok yeteneklisin." sözlerinin ardından Faruk GÜVENÇ'in 'Ekin Tiyatrosunu' kurmasıyla birlikte kadrosunda Şafak SEZER'in de bulunduğu "Biz Bu İhtilali Niye Yaptık" Netekim" adlı oyunla birlikte Profesyonel Tiyatro oyunculuğuna adımını atar. Daha sonra yine Ekin Tiyatrosunun sahnelediği, Aziz NESİN'in "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" isimli kabaresi ile tiyatro hayatına devam eder.Oyunu izlemeye gelenlerin arasında bulunan Ercan YAZGAN, Rahmetli Aykut ORAY ve Cihat TAMER'in Şafak SEZER'e çok yetenekli olduğunu söyleyip İstanbul'a gelmesini söylerler.

 

9 Eylül Üniversitesi öğrencilerinin çektiği "Bir Düğün Masalı" adlı sinema filminde Prof. Dr. Özdemir NUTKU ile kamera karşısına geçen Şafak SEZER, o filmde oynadığı avukat karakteri ile daha sonra günümüze kadar gelecek olan sinema oyunculuğuna da adımını atar. "Bir Düğün Masalı" adlı sinema filminden sonra, o zaman da baya bir izleyici kitlesine sahip olan "Ana" adlı televizyon dizisinde küçük bir rol oynayan Şafak SEZER, daha önce Ankara Ekin Tiyatrosu'ndan üstadı olan Şener KÖKKAYA'nın onun Müjdat GEZEN'e gitmesini söylemesiyle birlikte Şafak SEZER, Capitol Alışveriş Merkezi'nde Palyaço tiyatrosunda göreve başlar.

 

1999 senesinde Tiyatro'ya uzun bir aradan sonra yeniden dönen Nedim SABAN'ın kurduğu tiyatroda oynayan Şafak SEZER, aynı dönemde Avni Dilligil Ödüllerinde "En iyi çıkış yapan erkek oyuncuya özendirme" ödülünü kazanır.

 

2000 senesinde Yılmaz ERDOĞAN'ın yazıp yönettiği "Vizontele" filminde Veli karakterini canlandıran Şafak SEZER, daha sonra ise Türk Filmi adlı yapım şirketinin ilk filmi olan "Rus Gelin" filminde Zeki ALASYA, Kaan BOZTEPE ve Metin AKPINAR ile birlikte kamera karşısına geçer. Ardından "Ekmek Teknesi" dizisinde Bahtiyar karakterini canlandıran Şafak Sezer, 2003 senesinde yıllar sonra tekrar çekilen "Hababam Sınıfı Merhaba", "Hababam Sınıfı Askerde" ve "Hababam Sınıfı 3,5" filmlerinde Ercüment karakterini canlandırmıştır.

 

Senaryosu Cem Yılmaz'a ait olan "G.O.R.A." filminde oynadıktan sonra Arzu Film bünyesinde "Maskeli Beşler İntikam Peşinde" , "Maskeli Beşler: Irak'' ve "Maskeli Beşler: Kıbrıs" filmlerinde, Tezcan karakterini canlandıran Şafak Sezer, bu filmlerin arasında senaryosu Ahmet Yılmaz'a ait olan "Kutsal Damacana" filminde rol almıştır.

Ardından "Kadrinin Götürdüğü Yere Git" filminde Kadri karakterini canlandıran Şafak SEZER sonrasında ise tamamen kendi yazdığı senaryolar olan "Kolpaçino", "Kolpaçino Bomba" ve "G.D.O. Kara Kedi" filmlerinde rol almıştır. Bu film serüvenlerinin arasına "Hanımeli Sokağı", "Türk Malı", "Alemin Kıralı", "Altındağlı" ve "Şimdi Onlar Düşünsün" adlı televizyon dizilerini sıkıştıran Şafak SEZER, yine senaryosu kendisine ait olan ve yönetmenliğini yapmış olduğu "Kolpaçino 3.Devre" filmi ile 11 Mart 2016'da izleyiciyle buluşmayı bekliyor.

 

13 Yıldır birlikte olduğu eşi Esra Sezer ile isimleri Sudem ve Irmak Büşra olan 2 kız çocukları vardır.

Şafak Sezer Hakkında Daha Çok Bilgi İçin!

Merhaba sevgili ziyaretçi; öncelikle siteyi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkürler!

Aşağıdaki linklerden Şafak Sezer'i sosyal medya üzerindende takip edebilirsiniz...

Twitter'da Takip Et

Facebook'ta Beğen

Teşekkürler!